راهنمای نویسندگان

روش نگارش مقالات برای فصلنامه اندیشه آماد 

(شایان ذکر است فرم تعارض منافع ، فرم تعهد نویسنده  جهت دانلود در صفحه اصلی سایت بارگزاری گردیده است)

 

نکات ضروری ارسال مقاله در یک نگاه

ترتیب عنوانهای مقاله به‌طور دقیق شامل موارد زیر باشد: 

1. چکیده (حداکثر سه چهارم صفحه یا بین 150 تا 300 کلمه) و (چه فارسی و چه انگلیسی) مشخصا باید به صورت تیتروار و با خط BTitr شامل بخش‌های:
زمینه و هدف
، روش
، یافته ها
و نتیجه گیری باشد

2. مقدمه و بیان مساله (حداکثر دو صفحه). در مقدمه و بیان مسئله به اهداف و ضرورت های پژوهش اشاره شود (  بیان شود این پژوهش چیست و چرا انجام می شود؟ و ضرورت پرداختن به این تحقیق چیست؟)، همچنین در انتهای مقدمه و بیان مساله، نیز سؤال کلی  یا فرضیه اصلی تحقیق مطرح شود.

3. مبانی نظری حداکثر چهار صفحه

4. پیشینه پژوهش حداکثر سه صفحه

5. روش شناسی تحقیق

6. سوالات یا فرضیه های تحقیق

7. یافته ها( یافته ها به ترتیب پاسخ به سوالات یا نتایج  فرضیه ها تنظیم شود)

8. نتیجه گیری و پیشنهادها( نتیجه تحقیق باید در این قسمت ذکر شود لذا فقط به جمع بندی نباید اکتفا نمود. پیشنهاد ها نیز بر اساس یافته های تحقیق ارائه شود)

9. منابع

حداکثر تعداد صفحات مقاله

حداکثر تعداد صفحات مقاله (شامل کلیه بخشهای مقاله، اعم از چکیده انگلیسی و فارسی و منابع و...) که منطبق با این راهنمای تدوین تهیه می‌شود، بین 15 تا 20 صفحه باشد.

واژه‌های خارجی وتخصصی در متن فارسی

معادل لاتین اسامی نویسندگان خارجی و واژگان تخصصی فقط در اولین ارجاع و بلافاصله پس از بیان اینگونه واژه‌ها، بهصورت زیرنویس در پایین همان صفحه قید شود.

توجه: اعداد کمتر از 10 در داخل متن باید به صورت حروف نوشته شود

 

 

نوشتار حاضر روش آماده کردن مقالات فصلنامه اندیشه آماد را توضیح می­ دهد. این شیوه نامه براساس برخی از قابلیت­های موجود درنرم افزار Microsoft-Word 2010 تهیه شده است. نکته مهمی که لازم است برای تهیه نسخه آماده به چاپ مورد توجه قرار گیرد این است که شیوه (Style)­های مورد نیاز برای کلیه قسمت­های مقاله، در این نمونه مقاله تعریف شده اند و مؤلفان می ­توانند با استفاده از آن­ها به سرعت فایل مقاله خود را پس از انتقال محتوای آن به این فایل، با شیوه مورد نظر تطبیق دهند.

- (فونت تیتر، اندازه قلم pt12)

- نام و نام خانوادگی نویسندگان1 (فونت B Nazanin اندازه pt10 پررنگ)

- [1]عنوان علمی نویسندگان اول، نام موسسه (فونت B Mitra اندازه pt9)؛ آدرس پست الکترونیکی نویسنده (فونت Times New Roman اندازه pt 8)

-   اندازه صفحات باید برابر A4 و حدود بالا، پایین، چپ و راست صفحات برابر با 2 سانتی­متر انتخاب شود.

-   مقالات به صورت تک ستونی تهیه خواهند شد.

-   اندازه و نوع قلم­های فارسی و انگلیسی مورد استفاده برای هر یک از موارد درجدول (1) آمده است.

-   برای قلم لاتین از Times New Roman استفاده شود که اندازه آن در صورت استفاده در کنار متن فارسی همواره دو واحد کمتر از اندازه قلم فارسی خواهد بود. برای اسامی متغیرها بهتراست از قلم کج (Italic) استفاده شود و در هر حال با آنچه در روابط ریاضی بکار رفته یکسان باشد.

-   فاصله سطرها در عنوان، چکیده و متن، معمولی (Single) است.

- بند (پاراگراف)­های متن با دو صورت: با و بدون تورفتگی (Indent) نوشته می­شوند. اولین بند از مقاله و عناوین بخش­ها و زیربخش­ها میبایست بدون تو رفتگی نوشته شوند. همچنین هیچ جدول، شکل و یا عبارت ریاضی نباید در ابتدای بند قرار گیرد.

- توجه فرمایید که عنوان، نام و اطلاعات نویسند یا نویسنده‌گان و چکیده و کلمات کلیدی انگلیسی متن جدا تلقی گردد

 2- تقسیمات مقاله و مندرجات صفحه اول

 • مقالات ارسال شده به این نشریه نباید بیشتر از 7000 کلمه باشد
 •  
 • عنوان مقاله گویا، شفاف و مختصر باشد (ارتباط بین عنوان مقاله با محتوای آن جزو شاخص‌های تصمیم‌گیری برای پذیرش مقالات است.).عنوان مقاله باید در عین اختصار تمام ویژگی­های کار انجام شده را مشخص کند.

 

 • مرتبه علمی نویسندگان با درج عنوان دانشگاه، دانشکده و گروه مربوطه آورده شود. افراد غیر هیأت علمی باید سطح تحصیلات خود را به همراه مشخصات دانشگاه مربوطه عنوان کنند. از ذکر عناوین مسئولیت‌های اجرایی و سایر القاب غیرعلمی بپرهیزید. آدرس پست الکترونیک نویسنده یا نویسندگان زیر نام آنها ذکر شود و نویسنده مسئول مقاله مشخص شود.مشخصات انگلیسی مؤلفان مقاله نیز می­ تواند زیر اسامی انگلیسی آنان و پیش از چکیده انگلیسی درج شود.

 

 • چکیده مقاله این نوشتار دربردارنده روش نگارش مقاله، قسمت­ها و بخش­های مختلف آن، انواع قلم­ها و اندازه آن­ها است که در «فصلنامه علمی اندیشه آماد» بکار می­ روند. کلیه شیوه (Style) ­های مورد نیاز برای بخش­های مختلف مقاله، مانند عنوان، نام نویسندگان، چکیده و متن، از پیش تعریف شده و تنها کافی است که این شیوه ­ها با مقاله تهیه شده توسط مؤلف تطبیق داده شوند. از نویسندگان محترم دعوت می‌شود این شیوه­ نامه را در هنگام تهیه مقاله به دقت رعایت فرمایند که به یقین نویسنده‌گان محترم نیز آن را در راستای ارتقای کیفیت فصلنامه ضروری می­ دانند. یادآور­می شود، هیأت تحریریه از چاپ مقالاتی که خارج از روش ارائه شده در این شیوه نامه تهیه شده باشند، معذور است. در چکیده نباید هیچ گونه جزئیات، جدول، شکل، فرمول و یا مرجعی را درج نمود. باید 150 الی 300 کلمه، به‌شکل ساختارمند شامل زمینه و هدف، روش، یافته ها و نتیجه گیری بصورت خلاصه باشد. کلید واژههای مقاله حداقل جهار و حداکثر 7 کلمه آورده شود. تهیه و درج چکیده به زبان انگلیسی ضروری است.

 

 • مقدمه در مقالات شامل زمینۀ تحقیق و همچنین ضرورت انجام آن می‌باشد، مقدمه به سوال اصلی تحقیق منتهی می‌شود.در مقدمه پس از عنوان کردن کلیات موضوع مورد بحث، ابتدا خلاصه‏‌ای از تاریخچة موضوع و کارهای انجام شده به همراه ویژگی‏‌های آن کارها بیان می‏‌شود. در ادامه، تلاشی که درمقاله و در تبیین کار انجام شده برای رفع کاستی‏‌های موجود، گشودن گره­ها یا حرکت به سمت یافته‏‌های نو صورت گرفته است در یک یا دو پاراگراف توضیح داده می‏‌شود. در این بخش دستاوردهای علمی و فنی پژوهش نسبت به سایر پژوهش‌های  انجام شده، به‌ صورت شفاف و روشن بیان شوند به نحوی که نوآوری مقاله نسبت به سایر پژوهش­ها روشن شود.

 

 • در بخش بیان مسأله به صورت شفاف، مستند و خلاصه، مسئله‌ای که باعث شده تا محقق پژوهش را انجام دهد ذکر شود. از ذکر توضیحات اضافی، تعاریف و... در این بخش خودداری کنید.

 

 • بعد از بیان مسأله، مبانی نظری و پیشینه پژوهش در تیترهای مجزا آورده شود. استفاده از منابع جدید و دست‌اول در مبانی نظری و نقد نظریات مختلف و ارائه تعاریف مبنای تحقیق در مبانی نظری و همچنین ارائه نقد پیشینه پژوهش از جمله شاخص‌های مهم در پذیرش مقالات این فصلنامه است.

 

 •  برای مقالاتی که با توجه به روش‌شناسی و ماهیت تحقیق امکان‌پذیر است، مدل مفهومی که نشان دهنده (شماتیک) روابط بین متغیرهای تحقیق است، با تشریح روابط و ذکر منابع پشتیبان آورده شود.

 

 • در بخش روششناسی پژوهش، بدون توضیحات اضافی؛ ماهیت پژوهش، روش اجرای پژوهش، جامعه آماری، روش تعیین حجم نمونه، روش نمونه‌گیری، روش گردآوری داده و اطلاعات، ابزارهای گردآوری (به همراه توضیحات مربوط به روایی و پایایی ابزارها) و روش‌های تجزیه و تحلیل داده و اطلاعات آورده شود.

 

 • در یافتههای پژوهش، نتایج حاصل از تحلیل داده و اطلاعات پژوهش با جزییات مورد نیاز آورده شود. در این بخش به‌طور مختصر به معرفی ویژگی‌های جمعیت شناختی افراد مورد مطالعه پرداخته شود.

 

 • در بخش بحث و نتیجهگیری، ابتدا در مورد چرایی دستیابی به یافته‌های پژوهش بحث شده و در ادامه نتایج تحقیق با نتایج تحقیقات مشابه پیشین مقایسه شود. در این مقایسه از ذکر مطالب کلی پرهیز شود و دقیقاً وجه تشابه و تمایز پژوهش جاری با تحقیقات دیگر مشخص شود.

 

 • در بخش پیشنهادها، پیشنهادهای مستخرج از پژوهش ارائه می‌شود و دقیقاً باید مشخص شود که هر پیشنهاد براساس کدام یافته یا یافته‌های پژوهش ارائه شده است.

 

 • درج قدردانی از حامی یا تامین کننده اعتبار پژوهش در صورت وجود

 

هر مقاله، به‌ جز مندرجات صفحه اول، باید شامل مقدمه، متن، نتیجه و در نهایت مراجع باشد و سایر قسمت­ها شامل تقدیر و تشکر، نمادگذاری­ها و دیگر ضمایم همگی در انتهای مقاله بعد از نتیجه و قبل از مراجع قرار می­ گیرند. همچنین درصورت وجود، کلیه زیرنویس­ها در انتهای مقاله بعد از مراجع آورده شوند. فاصله عناوین بخش­ها و بندهای جدید از بند قبلی نیز pt 12 در نظر گرفته شده است و نیازی به رها کردن یک سطر نیست.

 

3- ویژگی­های متن

مطالب اصلی در این بخش درج می‏‌شوند که باید شامل تعریف مفاهیم مورد نیاز، طرح مساله و راه ­حل ارائه شده باشند. بهتر است برای نتایج پژوهش یک بخش مستقل که درآن ارزیابی و اعتبار نتایج نیز بحث شده باشد، اختصاص داده شود. شکل­ها، جدول­ها و روابط ریاضی بکار رفته در متن همگی باید مربوط به متن باشند و در متن از آن­ها استفاده شده و توضیح داده شده باشند.

در نوشتن متن تلاش شود تنها به موضوع اصلی مقاله پرداخته شود تا ذهن خواننده از انحراف نسبت به سلسله مطالب مصون بماند. تمام جملات دست­کم یک بار مرور شوند تا از کامل بودن و صحت آن­ها از نظر دستور زبان فارسی اطمینان حاصل شود. دقت شود که جملات یک بند (پاراگراف) زنجیروار به هم مربوط باشند و یک موضوع را دنبال کنند. 

4- ویژگی­های نتیجه و جمع­ بندی

در این بخش، نکات مهم درکار انجام شده به طور خلاصه مرور و نتایج برگرفته از آن توضیح داده می‏‌شود. سهم علمی مقاله (Contribution) باید در بخش نتیجه مورد تصریح واقع شود. هرگز عین مطالب چکیده دراین بخش آورده نشود. بخش نتیجه می‏‌تواند به کاربردهای پژوهش انجام شده اشاره کند، نکات مبهم و قابل پژوهش جدید را مطرح کند، و یا گسترش موضوع بحث را به زمینه‏‌های دیگر پیشنهاد دهد.

5- ویژگی­های مراجع

مراجع به ترتیب ارجاع به آن­ها در متن و به نحوی که در انتهای این نوشتار آمده است قرار داده می­شوند. دقت شود که تمام مراجع باید بر اساس استاندارد APA (نویسنده، سال، شماره صفحه)‌ در متن مقاله اشاره شده باشند. مثال­های مندرج در انتهای این مقاله نمونه، برای حالات زیر و برای هر دو زبان فارسی و انگلیسی درنظر گرفته شده‏‌اند:

1-          کتاب­ها [1]- [4]

2-          پایان نامه­ ها و طرح­های پژوهشی [5]، [6]

3-          بخش­هایی از یک کتاب که نویسندگان متعدد دارد [7]

4-          مقالات مندرج در مجلات [9]، [10]

5-          مقالات همایش­ها [11]، [12]

6-           منابع اینترنتی [13]، [14]

 

6- قواعد نوشتاری

شیوایی و رسایی نوشتار در گرو ساده­ نویسی است. بهتر است تلاش شود از جملات رسا، گویا و در حد امکان کوتاه استفاده شود. جداسازی اجزای مختلف متن یک بخش با استفاده از پاراگراف­بندی نیز کمک زیادی به روانی و سادگی فهم مطلب می ­کند. بند (پاراگراف)­ های طولانی نیز مانند جملات طولانی می ­توانند خسته­ کننده بوده، خواننده را سردرگم کنند. یک بند نمی ­تواند بیش از 10 تا 15 سطر از یک ستون را به خود اختصاص دهد.

تا جای ممکن از بکارگیری کلمات «می ­باشد»، «گردید»، «بوده باشد» و مانند آن­ها که تکلف­آور یا غلط مصطلح و یا غیرشیوا هستند، اجتناب شود. کلمات روان و ساده مانند «است» و «شد» می­ توانند اغلبِ مفاهیم را براحتی منتقل کنند. استفاده از کلمات دشوار و غیر معمول چنانچه دلیل توجیهی روشنی وجود نداشته باشد، موجب پیچیده­ شدن و ایجاد اشکال در فهم خواننده خواهد بود.